Apple geçen sene AppStore’da tıklama başına ödeme yapılan bir reklam modeli geliştirmişti. AppStore’da uygulama geliştiricilerinin ürünü ile ilgili fikir, konum, cinsiyet, anahtar kelimeler ve daha önce uygulamayı yüklemiş olması ya da olmaması gibi belirli bilgileri kullanarak potansiyel kullanıcıları daha iyi hedeflendirmelerine yardımcı olmaktaydı.Bir kampanya yapılandırdıktan sonra kullanıcılar, örneğin “oyunlar” veya “savaş oyunları” gibi bir anahtar kelime veya terim aradıklarında, bu reklamlar App Store arama sonuçlarının en üstünde görünüyordu. Fakat  bu model daha büyük uygulama geliştiricilerinin işine yarıyordu.

Apple; AppStore yeni reklam modeli gelmesiyle tıklanma başına reklam almayı kaldırdı, artık tıklanma başına reklam almıyor.

Yeni sistemde geliştiriciler tıklama ücreti ödemiyor ancak reklamın sonucu olarak gerçek uygulama yüklemeleri için ödeme yapıyorlar.

Yani “cinsiyet, konum” gibi bilgiler girilmesine gerek yok.  AppStore yeni reklam modeli çok daha basit bir işlem olarak tasarlanmış. Girilmesi gereken tek parametre, reklamı yapılacak uygulama, bütçe ve geliştiricinin yükleme başına ödemek istediği tutardır.

Apple, piyasaya sürülen uygulama türüne ilişkin AppStore’daki geçmiş verilere dayanarak, geliştiricinin ödemesi gereken maksimum miktarı önerebiliyor. Google Play’in  yaptığı yükleme başına ödeme reklamları kampanyaları, yükleme açısından benzer sonuçlar verebilirken, Apple’ın avantajı, App Store verilerine doğrudan erişebilmesidir ve reklamların kendileri doğrudan başka bir yerde değil de App Store’da görüntülemesidir.

Appstore yeni reklam modeli kullanabilen uygulama türüne veya şirketin boyutuna ilişkin herhangi bir sınırlama getirmiyor, ancak appstore yeni reklam modeli daha gelişmiş seçenekleri kullanmaya henüz hazır olmayan küçük mağazalar için en mantıklısı olacak. Ayrıca, eski eski modeli ayda 5.000 dolara sınırlarken yeni modelde böyle bir üst sınırı yok.

Arama Ağı Reklamları kullanıma sunulmasından bu yana, geliştiricilerin çoğu tarafından, uygulamanın tanıtımını artırmanın kolay bir yolu olarak benimsendi. Apple’ın verileri, orijinal Arama Ağı Reklamları ürününün dönüşüm oranlarının istikrarlı bir şekilde yüzde 50’nin üzerinde olduğunu ve satın alma başına maliyetin 1,58 dolardan düşük olduğunu gösteriyor. Diğer platformlarla karşılaştırıldığında, bu pazar normalın altında .

Yeni reklam ürünü piyasaya sunuldu ve searchads.apple.com adresinde Arama Ağı Reklamları Gelişmiş teklifiyle birlikte sunulacak. Geliştiriciler, oradan kampanyalarına başlayabilecek, daha sonra, çevrimiçi bir gösterge tablosunda sonuçları, uygulamaları kaç tane kullanıcıların yüklediğini, kampanya bütçesini ve ödenen tutarı izleyebilir.

Başlangıçta ABD’de başlatılan yeni reklam modeli henüz bizim ülkemizde aktif değil, son zamanlarda İngiltere, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İsviçre ve Meksika dahil olmak üzere uluslararası pazarlarda çok fazla yaygınlaştı .