Blog

Reklam, Pazarlama ve Psikoloji fikirleri, Satış arttırmanıza yönelik ip uçları ve markanızın daha fazla tanınmasını sağlamak adına yapabileceklerimizin yanında sizin yapabilecekleriniz blog yazılarımızda yer almaktadır.

Reklam’da Klasik Koşullanma Kulllanımı

Reklamda Klasik Koşullanma kullanımı henüz yeni bir olaydır. Klasik Koşullanma denildiği zaman genelde Pavlov ve köpeği akla gelmektedir. Klasik Koşullanma Rus Fizyolog Ivan Pavlov’un çalışmalarına dayanan ve yaygın biçimde kullanılan bir öğrenme türüdür. Pavlov, köpekler  üzerinde yaptığı çok uzun süren çalışmalar sonucu; öğrenmenin uyaranlara verilen tepkilerle geliştiğine dair bulgular elde etmiştir.Yapılan deneyin ilk aşamasında, köpeğe yiyecek verildiğinde köpek salya salgılamaya başlamıştır. Bu süreç içerisinde belirli aralıklarla çalınan zile köpek hiçbir şekilde tepki vermemiştir. Deneyin ikinci aşamasında çalınan zilin ardından köpeğe yiyecek verilmiş ve bir süre sonra her zil çalınışında köpeğin salya akıttığı belirlenmiştir.

Sonuç olarak, köpek zil ile yemek arasında bir ilişki kurmuş ve koşullanmıştır. Kısaca denilebilir ki belirli uyarıcalar belirli istem dışı tepkilere yol açar.

Bu öğrenme teorisine göre; uyarıcı olmadan tepki de olmaz. Örneğin et her zaman salyaya neden olur. Klasik Koşullanma sonucunda; doğal olarak tepkiye yol açmayan uyarıcılar, örneğin zil sesi, tepkiye yol açmaya başlamaktadır. Yani bir çok uyarıcı genellikle gönüllü olmayan biçimde belirlenmiş tepkiye yol açmaktadır.

Pazarlamanın -mükembal olarak biz reklam&pazarlama’yı bir tutuyoruz- satın alma noktasında uyaranların kullanılması Klasik Koşullanmanın kullandıldığı stratejilerdendir. Bu konuda en iyi örnek Migros. Migros’a girdiğiniz an fırından yayılan taze ekmeklerin kokusu açlık hissi yaratır ve insanları gıda almaya yöneltir. Bu açıdan, yeni pişmiş ekmeklerin kokusu koşulsuz uyaran görevi görür.

Reklamda Klasik Koşullanma, ürünün ya da markanın olumlu uyarıcılar ile çağrışım yapması biçiminde de kullanılır. Örneğin; çamaşır yumuşatıcısı Yumoş, oyuncak ayıyı kullanarak, ayıcığın yumuşaklığı ile giysilerde oluşacak Yumoş yumuşaklığını olumlu duygular yaratarak birleştirmektedir. Hoş ve güzel duyguların markaya yöneltilmesinde tepkisel koşullanma başarı ile uygulanmaktadır.

Eğer insanların markanızı öğrenmesini ve benimsemesini sağlarsanız markanızın ayakları yere sağlam basar.Yani insanlara markanızı göstermeyip yaşattığınız deneyimlerle; öğretmelisiniz. Bana göre bazı alışkanlık haline gelmiş satın almalar da klasik koşullanma yoluyla gerçekleşmektedir. “Selpak” kağıt mendilleri ya da “Sana” yağında olduğu gibi, bu markalarla ürün arasında çok güçlü çağrışımlar yaratılmıştır. Kimse Bana bi paket kağıt mendil verir misiniz? Demez. Bi tane Selpak verir misiniz? Der.

İşte markanızı getirmek istediğimiz konum tam olarak budur.

Reciprocity (Karşılıklık) Etkisi

Dr. Robert Cialdini’nin İkna’nın Psikolojisi isimli kitabında tanımlanan “ reciprocity etkisi ” kavramı basittir. “Birisi sizin için bir şey yaparsa, otonom olarak sizde o kişi için bir şeyler yapmak istersiniz.”

Cialdini’nin söylediklerine göre garsonlar nazikçe müşterilerine hesap getirdiğinde, müşteriler verilen hizmet anlayışlarına göre bahşiş verirler.

Yaptığı bir araştırmada müşteriye bedavadan 1  nane şekeri sunan restoranın bahşiş oranı %3.3 iken, 2 nane şekeri sunan restoranın ki ise %20’lere kadar çıkmış. Ne kadar şeker o kadar bahşiş. Buradaki şeker aslında temsilidir. İnsanların doğru karar aldıkları zaman ortaya çıkan hormonal etki, kusursuz bir mutluluğu karşılar. İnsanlar için bir şey yaptığınız zaman, onlara “Doğru karar aldım.” cümlesini kurdurabilirsiniz.

Haydi psikolojinin yabancı tabirlerini bir kenara koyalım. Bu bizim kültürümüzde yer alır. Kolonya, çikolata, kurabiye, türk kahvesi, çay ve daha bir sürü karşılık beklenmeden verilen hizmetler. Evet sizin iş yerinizde karşılık bekleyerek veya beklemeyerek sunduğunuz her şey hizmet oluyor.

Pazarlamada, Reciprocity etkisi yaratmak için birçok yol var. Vermek için bir şeyler kaybetmek zorunda değilsiniz;

Zorlu bir konudaki uzmanlığınızdan tutun markalı bir kazaktan, özel bir e-kitaba, ücretsiz bir masaüstü arka planına kadar herhangi bir şey olabilir. Promosyon ürünü olarak kullandığınız anahtarlık kadar basit bir şey bile reciprocity etkisi insanlarla karşılıklık kurmada işinize yarayabilir.
Fakat şunu iyi bilmelisiniz yapacağınız şey dinimizde iyilik olarak tabir edilen şeydir. Karşılık beklememelisiniz!
 Daha fazla bilgi için bize ulaşın!

Marka Topluluğu ve 3 Özelliği

Marka topluluğu açıklanırken; karşılıklı sadakatin bir özelliğinden çok kısa bahsetmeliyiz. Bu özellik basit olarak; “bize karşı onlar” olgusudur.  Marka toplulukları benzer sosyal davranışları gösterir. “Biz daha iyiyiz, onlar kötü” olarak değerlendirildiği grup önyargısı üretirler.

Yaptığımız bütün reklam ve pazarlama işlerinde asıl hedefimiz her zaman; marka değerini ve satışı artırma olmuştur. Para kazanmanın da ötesinde bir olgu var ki; bize göre markaların istediği ve isteyebileceği en üst nokta budur.

“marka toplululuğu”

Markanızı yansıtan ve markanız için her şeyi yapabilecek kemik kitle olmasından daha iyi ne olabilir ki? Marka topluluğu dediğimiz olay; marka tarafından tanıtılan belirli bir yaşam tarzına bağlılık yoluyla bireye anlam kazanma ve benlik duygusu fırsatını sunar. Topluluk olarak belirli bir kimlik, kültür geliştirilmesidir. Peki topluluktan kastımız nedir? Topluluklar herhangi bir yerde ve her yerde vardır. Örneğin; okullarda arkadaşlar arasında, din kurumlarında, siyasi partilerde, hatta belirli bir yaşam tarzını tanıtan tüketici markalarında.

Eğer ki bir marka topluluğu yaratmak istiyorsak bu aniden olabilecek bir şey değildir. Tanıtımı yapılan ürün ya da hizmetin işlevsel değerine, pazar ortamlarında daha az vurgu yapılmalıdır. Onun yerine, insanları duygusal olarak bir grup etrafında toplayan ürün ya da hizmetlere odaklanılmalıdır. Bu herhangi bir grup duygusunu ve grup aidiyetini güçlendiren unsurlar olabilir.

Marka topluluğu fikrini ortaya atan, De Paul Üniversitesi Pazarlama Bölümü’nden Doç. Albert Muniz ve Wisconsin School of Bussines Pazarlama Bölümünden Prof. Thomas O’Guinn, marka topluluğunu: “Bir markanın hayranları arasındaki bir dizi yapısal sosyal ilişkileri dayalı, uzmanlaşmış, coğrafi sınırları olmayan bir topluluk“ olarak tanımlanır. Marka toplulukları bir markanın üst sosyal yapısının bölümleri olarak görülür ve markanın süregelen mirasında hayati bir rol oynar. Kimlik gelişiminde toplumun önemini dikkate alırsak, marka topluluklarının, vefa özelliğinin, ya da bir diğer değişle marka sadakatinin nasıl desteklendiği de görebiliriz.

Marka topluluğunun üç özelliği:

  1. Ortak Bilinç

  2.  Ritüel ve Gelenekler

  3. Ahlaki sorumluluk hissi

Harley Topluluğu Antalya’da.Bu insanların ne iş yaptığı, kim olduğu hiç önemli değil.

Kült Markalamanın Gücü (The Power of Cult Branding) adlı kitapta Harley-Davidson, sonsuz müşteri sadakatine örnek olan dokuz marka arasında gösteriliyor. Harley-Davidson başlangıçta, kırsal alanlarda bedensel işçi olarak çalışan bekar erkekler tarafından benimsenmişken, bugünkü Harley Topluluğu’nun, Dünya’nın her yerinden üyeleri vardır. Ne tür bir iş yaptığınız Harley Topluluğu için hiç önemli değildir. Dükkan sahibi, öğretmen, doktor ya da avukat bile olsanız üyelik size açıktır. Yani kült marka topluluğunun bir özelliği de herkesi kucaklayıcı nitelikte olmasıdır.

Hadi iş ortağı olup bunu yaratılım.

 

Markanızı QR Kod ile tanıştırın

QR kod size daha fazla müşteri kazandırabilir. Çünkü insanız ve daha fazlasını talep ediyoruz. Markalardan ve insanlardan hep daha fazlasını istemekteyiz.

Artık 2005 yılındaki gibi değiliz. İnterneti sadece Mirc’te takılmak ya da oyun oynamak için değil, sipariş vermek veya eğitim almak içinde kullanıyoruz. Hatta Vito çağırabiliyoruz. Ve bundan daha fazlasını talep edeceğiz, teknoloji evrimleşmeye devam edecek.  Müşteriler her zaman talep edecek.

Bu taleplere QR kodları şifa olabilir.

QR kodları Japonya’da ve Çin’de 1990’ların sonlarından beri egemen durumdaydı, ancak Batıda gerçekten kabul görmemişti. Kimse ne olduklarını ya da onlarla ne yapacağını anlamıyordu.

QR Kod (Qr Code) , Toyota’nın bir yan kuruluşu olan Denso Wave firması tarafından geliştirilen 2 boyutlu bir barkod sistemidir. Adını ingilizce’de Çabuk Tepki anlamına gelen Quick Response kelimelerinin baş harflerinden almaktadır. İçeriğinde ise bir metin, web sitesi adresi, video linki veya herhangi bir şey olabilir. QR kod okuyucu bir yazılım vasıtasıyla bir cep telefonu rahatlıkla QR kod okuyabilir ve ilgili ürün veya servis sayfasını açabilir.

QR Kodları birçok avantaja sahiptir:

  • Özgürce dağıtılabilirler. Sadece saniyeler içinde oluşturulabilen bir resim birden bire bütün Dünya’ya yayılabilir.
  • İstenilen her yerde bulunabilirler: Dergilerde ve mağazalarda giyim ve tabelalarda. Şifreli, güvenli olabilir ve böylece ödemeler için kullanılabilirler.

Pinterest son zamanlarda ‘Pincodes’ olarak QR Kodlarını geliştirdi. Pincodes, Pinterest kurullarına ve fikirlerine bağlanacak olan ürünler üzerinde taranabilir kodlar. Pinterest’in zaten Nordstrom ve Home Depot gibi e-ticaretteki fırsatlardan yararlanan bazı büyük ABD markaları var. Fakat Türk firmaları henüz kullanmıyor. Ayrıca Pincodes; Kraft Heinz ile ürünlerinde QR Kod kullanarak tarifleri göstermesi için anlaştı. Yaşadığımız çevrimiçi ve gerçek dünya arasındaki boşluğu kapatmaya yönelik çalışmalar elbet artacaktır.

Mükemmel deneyimler yaratmak ve insanlara ödül vermek için QR Kodlarını kullanmanın yollarını bulursak, gelecek, müşteri deneyimleri boyunca hem tüketicilere hem de markalara değer sağlamak için büyüleyici fırsatlar sunabilir. Doğrudan ürünleri satın alabileceğiniz basılı reklamlar oluşturarak farkındalığı ve satın alma düşüncesini otomatik olarak değiştirebiliriz. Bu konuda geleceğe yön vermek elimizde.

Spotify şimdi saniyeler içinde müzik paylaşabilmeniz için QR kodlarını kendi uygulamalarına yerleştirdi ve Shazam bunları çalınan parçaları bulmak için kullanıyor. Daha yakın  zamanda Apple, ıPhone cihazların kameralarına da QR kod okuyucusu koydu ve Google yıllar önce bunları Chrome’da net bir seçenek olarak eklemişti zaten. Artık onlara erişebilecek bir milyardan fazla cihazımız var. Samsung cihazlarda QR kod okuyucusuna sahip. Yeni QR kod dalgası, markaların çok kolay bir şekilde yararlanabilmeleri için büyük faydalar sağlayan görsel arama imkânları dünyasını açtı. Bildiğiniz gibi Snapchat’de arkadaş eklemek için QR Kod kullanıyor.

Bizi hemen arayın.  Size özel QR Kod oluşturalım ve markanızla farklı deneyimler yaratalım.

Apple, Appstore Yeni Reklam Modeli Tanıttı

Apple geçen sene AppStore’da tıklama başına ödeme yapılan bir reklam modeli geliştirmişti. AppStore’da uygulama geliştiricilerinin ürünü ile ilgili fikir, konum, cinsiyet, anahtar kelimeler ve daha önce uygulamayı yüklemiş olması ya da olmaması gibi belirli bilgileri kullanarak potansiyel kullanıcıları daha iyi hedeflendirmelerine yardımcı olmaktaydı.Bir kampanya yapılandırdıktan sonra kullanıcılar, örneğin “oyunlar” veya “savaş oyunları” gibi bir anahtar kelime veya terim aradıklarında, bu reklamlar App Store arama sonuçlarının en üstünde görünüyordu. Fakat  bu model daha büyük uygulama geliştiricilerinin işine yarıyordu.

Apple; AppStore yeni reklam modeli gelmesiyle tıklanma başına reklam almayı kaldırdı, artık tıklanma başına reklam almıyor.

Yeni sistemde geliştiriciler tıklama ücreti ödemiyor ancak reklamın sonucu olarak gerçek uygulama yüklemeleri için ödeme yapıyorlar.

Yani “cinsiyet, konum” gibi bilgiler girilmesine gerek yok.  AppStore yeni reklam modeli çok daha basit bir işlem olarak tasarlanmış. Girilmesi gereken tek parametre, reklamı yapılacak uygulama, bütçe ve geliştiricinin yükleme başına ödemek istediği tutardır.

Apple, piyasaya sürülen uygulama türüne ilişkin AppStore’daki geçmiş verilere dayanarak, geliştiricinin ödemesi gereken maksimum miktarı önerebiliyor. Google Play’in  yaptığı yükleme başına ödeme reklamları kampanyaları, yükleme açısından benzer sonuçlar verebilirken, Apple’ın avantajı, App Store verilerine doğrudan erişebilmesidir ve reklamların kendileri doğrudan başka bir yerde değil de App Store’da görüntülemesidir.

Appstore yeni reklam modeli kullanabilen uygulama türüne veya şirketin boyutuna ilişkin herhangi bir sınırlama getirmiyor, ancak appstore yeni reklam modeli daha gelişmiş seçenekleri kullanmaya henüz hazır olmayan küçük mağazalar için en mantıklısı olacak. Ayrıca, eski eski modeli ayda 5.000 dolara sınırlarken yeni modelde böyle bir üst sınırı yok.

Arama Ağı Reklamları kullanıma sunulmasından bu yana, geliştiricilerin çoğu tarafından, uygulamanın tanıtımını artırmanın kolay bir yolu olarak benimsendi. Apple’ın verileri, orijinal Arama Ağı Reklamları ürününün dönüşüm oranlarının istikrarlı bir şekilde yüzde 50’nin üzerinde olduğunu ve satın alma başına maliyetin 1,58 dolardan düşük olduğunu gösteriyor. Diğer platformlarla karşılaştırıldığında, bu pazar normalın altında .

Yeni reklam ürünü piyasaya sunuldu ve searchads.apple.com adresinde Arama Ağı Reklamları Gelişmiş teklifiyle birlikte sunulacak. Geliştiriciler, oradan kampanyalarına başlayabilecek, daha sonra, çevrimiçi bir gösterge tablosunda sonuçları, uygulamaları kaç tane kullanıcıların yüklediğini, kampanya bütçesini ve ödenen tutarı izleyebilir.

Başlangıçta ABD’de başlatılan yeni reklam modeli henüz bizim ülkemizde aktif değil, son zamanlarda İngiltere, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İsviçre ve Meksika dahil olmak üzere uluslararası pazarlarda çok fazla yaygınlaştı .

1 2 3 4