Dr. Robert Cialdini’nin İkna’nın Psikolojisi isimli kitabında tanımlanan “ reciprocity etkisi ” kavramı basittir. “Birisi sizin için bir şey yaparsa, otonom olarak sizde o kişi için bir şeyler yapmak istersiniz.”

Cialdini’nin söylediklerine göre garsonlar nazikçe müşterilerine hesap getirdiğinde, müşteriler verilen hizmet anlayışlarına göre bahşiş verirler.

Yaptığı bir araştırmada müşteriye bedavadan 1  nane şekeri sunan restoranın bahşiş oranı %3.3 iken, 2 nane şekeri sunan restoranın ki ise %20’lere kadar çıkmış. Ne kadar şeker o kadar bahşiş. Buradaki şeker aslında temsilidir. İnsanların doğru karar aldıkları zaman ortaya çıkan hormonal etki, kusursuz bir mutluluğu karşılar. İnsanlar için bir şey yaptığınız zaman, onlara “Doğru karar aldım.” cümlesini kurdurabilirsiniz.

Haydi psikolojinin yabancı tabirlerini bir kenara koyalım. Bu bizim kültürümüzde yer alır. Kolonya, çikolata, kurabiye, türk kahvesi, çay ve daha bir sürü karşılık beklenmeden verilen hizmetler. Evet sizin iş yerinizde karşılık bekleyerek veya beklemeyerek sunduğunuz her şey hizmet oluyor.

Pazarlamada, Reciprocity etkisi yaratmak için birçok yol var. Vermek için bir şeyler kaybetmek zorunda değilsiniz;

Zorlu bir konudaki uzmanlığınızdan tutun markalı bir kazaktan, özel bir e-kitaba, ücretsiz bir masaüstü arka planına kadar herhangi bir şey olabilir. Promosyon ürünü olarak kullandığınız anahtarlık kadar basit bir şey bile reciprocity etkisi insanlarla karşılıklık kurmada işinize yarayabilir.
Fakat şunu iyi bilmelisiniz yapacağınız şey dinimizde iyilik olarak tabir edilen şeydir. Karşılık beklememelisiniz!
 Daha fazla bilgi için bize ulaşın!